Zenfolio | Kessa | Poděbradské rybníky a rybník Blato

Poděbradské rybníky a rybník Blato

January 24, 2016  •  5 Comments

O tom, že mezi Pátkem, Kouty a Úmyslovicemi se kdysi rozléval největší rybník v českých zemích, jsem se dozvěděl teprve přibližně před deseti patnácti lety. A to překvapivě od svého daňového poradce, který je zároveň nadšeným amatérským geografem a cestovatelem. Tu a tam se pak rybník Blato mihnul mým životem, ale nikdy jsem nepátral, kde přesně ležel, ani jsem o něm nezjišťoval nic bližšího. Historické prameny se poněkud rozcházejí, ale shodují se v tom, že rybník měl rozlohu 970 až 1000 hektarů a že se na svém místě nacházel přibližně 400 let ve 14. až 18. století. Řekněme si, že obě čísla jsou úctyhodná.

 

Ke zlomu došlo teprve v prosinci roku 2015, kdy Martin Rafaj z Nymburka zveřejnil na FB zdi skupiny Fan Club - Historie Poděbrad, vedené Michalem Novákem, historické mapy, na nichž byl rybník Blato zakreslen. 

 
Historická mapa 2Historická mapa 2

 

Historická mapa 3 - výřezHistorická mapa 3 - výřez

To vzbudilo můj zájem, a začal jsem pátrat po veřejně dostupných zdrojích s tím, že se pokusím poděbradské rybníky co nepřesněji zakreslit do mapy současné. První pokus byl velmi náhodný, ale jak ukázal průzkum v terénu a jak uvidíte na fotkách, nebyl úplně mimo.

První zákresPrvní zákresPrvní zákres rybníků tzv. od stolu, jen za pomoci map, bez znalosti konkrétních detailů krajiny.

Ve snaze o co největší přesnost jsem začal pátrat důsledněji a mimo jiné jsem objevil úžasnou bakalářskou práci studentky Jihočeské univerzity Bc. Veroniky Kalicovové, kterou zájemcům o poděbradskou historii rozhodně doporučuji k přečtení. Práce se jmenuje Historický profil rybníkářství středního Polabí.

Po seznámení s touto prací se z mého zájmu o rybník Blato a rybníky okolní stala menší posedlost. A tak jsem jednoho slunečného dne kolem Vánoc popadnul foťák a oblast poděbradských rybníků navštívil osobně. Samozřejmě to byla místa stokrát projetá, ale teprve když člověk věděl, co má hledat a na co se soustředit, všechno začalo dávat smysl. Teprve teď jsem si uvědomil, že silnice jsou vlastně bývalé hrázní cesty, terénní vlny jsou bývalé břehy a nenápadné potůčky jsou dřívějšími přítoky nebo kanály, které rybníkům dodávaly vodu. (Z tohoto pohledu byl rybník Blato výjimkou. Původně nebyl na kanálový systém napojen a byl závislý pouze na vodě dešťové, proto se mu také říkalo Nebeský.)

Ještě před osobní návštěvou krajiny se mi podařilo objevit reliéfní mapu terénu, která se ukázala pro umístění rybníka Blato do současné mapy jako zásadní.


Mapa sklonitosti terénuMapa sklonitosti terénuVelké vítězství. Ještě před návštěvou místa jsem objevil reliéfní mapu terénu.

Tuto mapu jsem prolnul s mapou topografickou a ecce! Jako zázrakem z mapy nádherně vystoupila rozsáhlá pánev rybníka Blato.

Mapa sklonitosti terénu s legendouMapa sklonitosti terénu s legendouProlnutím reliéfní mapy do topografické mapy s vrstevnicemi vznikla poměrně ucelená představa o současném umístění jak původního rybníka Blato, tak ostatních rybníků.

Dalším krokem byl vlastní zákres. V této fázi jsem se věnoval zatím pouze Blatu, ačkoli na fotkách uvidíte současnou krajinu i z míst, kde se dříve nacházely rybníky Okřínecký, Zasmušil, Zkoukal, Vepřek a další. 

Mapa sklonitosti terénu s rybníkemMapa sklonitosti terénu s rybníkemPrvní zákres rybníka Blato na základě vrstevnic a reliéfní mapy.

Rybník Blato a další rybníky jsem pak zanesl i do ptačího pohledu Google Earth. Plán jsem také doplnil o čísla fotostanovišť, z kterých byly pořízeny fotografie v galerii.
Montáž do Google Earth POVsMontáž do Google Earth POVsNásledující očíslované fotky byly pořízeny právě na těchto stanovištích.

A nyní vás už odkážu na galerii, kde se můžete podívat, jak dneska vypadají místa, která byla svého času minimálně stejně významnou rybníkářskou krajinou, jako je dnes Třeboňsko. Ale že jsme u Poděbrad měli krále českých rybníků, to už nám nikdo nevezme.

Kessa


Galerie Poděbradské rybníky a rybník BlatoComments

Martina(non-registered)
Krásný příspěvek, děkuji za něj. Jako dítě jsem v polích,na místě bývalého rybníka, sbírala kousky rozlámaných škeblí. Pro mne srdcová záležitost.
Katka(non-registered)
Dobrý den, moc ráda bych vaše fotky použila pokud by nevadilo. Můžeme se nějak spojit?
Děkuji
Petr Němec(non-registered)
Moc krásný příspěvek! Jako člověku, který v Poděbradech vyrostl a do Kout jezdil za dědou a babičkou, mimo jiné i pomáhat do kovárny, je to obzvláště milé. O rybníku mi zase vyprávěla, v dobách mého mládí, babička (při práci na řepném poli patřícímu JZD Kouty).
Také jsem velmi rád za odkaz na bakalářskou práci, je naprosto skvělá!
Děkuji a přeji hodně úspěchů v další práci.

Zašová, 10.10.2016
Kessa
PP: Díky, tuhle mapu neznám, ale rozhodně je zajímavá. Ano, hodně toho lze poznat i podle mezí. A někdy je překvapivě hodně vidět z leteckých map. Krajina má prostě paměť, kterou ani lidská činnost nezničí.
Petr Penc(non-registered)
Dobrý den když se podíváte na přiloženou mapu z 50. let, tak na sever od Ostrova, šikmo na severovýchod je vidět výběžek - to byla mez, babička tam měla jabloně a říkalo se tomu - Břeh, byl rozorán teprve koncem 70. let. to odpovídá Vaší mapě .... pamatuju to
http://kontaminace.cenia.cz/

Zdeaví PP
No comments posted.
Loading...

Archive
January (1) February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December